Máte zájem o naše služby?
Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.
Kontaktujte násDobrý den,
dle § 34 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění, musí být pracovní smlouva sjednána písemně a musí obsahovat
a) druh práce, který má zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat
b) místo nebo místa výkonu práce, ve kterých má být práce podle písmene a) vykonávána,
c) den nástupu do práce.
Místo výkonu práce tedy musí být v pracovní smlouvě sjednáno, jinak by byla pracovní smlouva neplatná.
Místo výkonu práce však může být sjednáno velmi široce (např. i jako celá Česká republika) nebo naopak úzce (například sídlem nebo provozovnou zaměstnavatele).
Pro posouzení konkrétního případu by bylo nutné posoudit Vaši pracovní smlouvu. Pokud byste měl uvedeno ve smlouvě jako místo výkonu práce celou ČR tak při přestěhování depa do jiného místa bohužel nemůžete odmítnout výkon práce. V případě, že byste skutečně neměl uvedeno vůbec žádné místo výkonu práce (uvedeno jen „dle dipozic“ bez uvedení alespoň České republiky) – pak by Vaše pracovní smlouva byla dle mého názoru neplatná, přičemž byste v zásadě pracovali u zaměstnavatele na základě „faktického pracovního poměru“.
O tzv. faktický pracovní poměr se jedná za situace, kdy fyzická osoba sice začala pro zaměstnavatele s jeho souhlasem pracovat, avšak v důsledku toho, že pracovní smlouva nebyla sjednána platně, nebyl zde právní úkon způsobilý založit pracovní poměr. Zaměstnanec má však nárok na mzdu jako by u zaměstnavatele konal práci kdyby byla smlouva mezi nimi uzavřena platně.
Ohledně možnosti odmítnout výkon práce v jiném místě pokud by toto místo nebylo vůbec sjednáno (pokud by nebylo sjednáno například jako celá ČR) – tak to byste dle mého názoru odmítnout mohl, ale vzhledem k tomu, že pracovní poměr by při jeho neplatnosti nevznikl – tak by dle mého názoru nebylo možné ho ukončovat výpovědí ani dohodou ať už z organizačních důvodů či z důvodů pokud by se přemísťoval zaměstnavatel či jeho část s nárokem na odstupné.
Z judikatury mi není znám případ, že by bylo možné odvodit nárok na odstupné i z faktického pracovního poměru , neboť ten vzniká jen při ukončení pracovního poměru se zaměstnancem, u něhož dochází k rozvázán pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) – d) nebo dohodou z týchž důvodů (faktický pracovní poměr se však neukončuje neboť nevznikl).
Doplňuji, že zaměstnavatel se vystavuje postihu ze strany inspektorátu práce při porušení povinností zaměstnavatele při uzavírání pracovního poměru.
Doporučuji Vaši konkrétní situaci probrat důkladně s advokátem, včetně posouzení pracovní smlouvy.
Děkuji za dotaz a přeji hezký den.
Autor: Mgr. Martin Čermák, advokát
Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.
Kontaktujte násVeveří 46
Brno, 602 00
Parkovat můžete přímo na ulici Veveří v těsné blízkosti kanceláře v modře označených zónách nebo za rohem na ulici Sokolská. Hodina parkování je zdarma a další půlhodina je zpoplatněna částkou 15 korun. K registraci můžete využít parkovací automat, který se nachází přímo naproti kanceláře nebo nám můžete sdělit SPZ vozidla a my vše vyřídíme v pohodlí kanceláře a zdarma.